8. Betlémy na zámku

01.12.2018

O půl čtvrté v sobotu 1. prosince byla zahájena výstava betlémů na zámku Kvasiny. Vánočními koledami ji doprovodilo Dobrušské žesťové sdružení, příjemnou atmosféru doplnilo víno, punč a horká medovina a zhruba stovka si návštěvníků díky tomu mohla v dobré náladě prohlédnout ke dvěma stovkám nádherných a často unikátních betlémů a mnoho paličkovaných, háčkovaných nebo korálkových ozdobiček a dekorací.

Letošní perlou výstavy byl 6,5 metrový Hřebečský betlém Josefa Haldy s 2000 figurami, jenž vypráví legendu o Annenruhe. Tento betlém byl poprvé v historii (!) vystaven v plné verzi, se vší parádou! Podařilo se to díky důmyslné konstrukci od Viléma Janečka.
Dalším unikátem výstavy byl betlém v neapolském stylu od paní Klawitterové - jediný další betlém v tomto stylu v Čechách se nachází v Betlémské kapli (a je od stejné autorky). Zcela poprvé se veřejnost mohla podívat na znojemský betlém od Zdeňky Šalomounové nebo na paličkovaný betlém od Jany Olejarzové. Významná byla originální historická série orlicko-ústeckých betlémů od Jiřího Knappovského sestávající se z betlému vánočního, tříkrálového, hromničního a postního. Pro náš kraj byl zásadní orlickohorský betlém od Jiřího Hrnčíře.
Velmi roztomilým případem byl Veterinární betlém věnovaný MVDr. Miroslavu Věříšovi, kde jsou všechny postavičky zastoupeny zvířátky! Svatou rodinu proto představuje rodinka oveček, Tři krále pak had, lev a orel. Rozkošných bylo i čtyřicet dva darovníčků-panenek od paní Kampové z Pardubic nebo papírové betlémy tiskařské (vytvořila místní tiskařská firma Uniprint), malostranské (i s Werichovou vilou), skautské nebo betlém záchranných služeb České republiky (tedy hasičů, záchranářů a horské služby).
Vyzdvižení si též zaslouží žáčci solnické mateřinky, kteří pro výstavu z vlastní iniciativy vytvořili spoustu betlémů, betlémků i obrázků.
Zkrátka, jak je vidno, výstava byla přímo přehlcená krásou i vtipem. Skončila až 5. února a do posledního dne byla navštěvovaná, což celý náš tým těší. K prodeji zde byly nabízeny ručně vyrobené háčkované, paličkované nebo korálkované ozdoby a dárkové krabičky.

FOTOGALERIE